OK

Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie

Kontaktujte nás: 0907725906 - Ivana Sitárová | oz.amies@gmail.com

       Váhate, či vyskúšať Orientálny tanec?

      Často sa stretávam s postojmi žien, že tento tanec nie je pre ne, nie sú štíhle..alebo nemajú na to vek. Ale toto je strašný omyl, ja hovorím, že tento tanec je pre nás, pre všetky ;) Každá z nás nesie v sebe ženskú krásu, každá máme v sebe skrytú vílu, ktorá túži za splnu mesiaca tancovať bosá na čistinke. LEN..dnešný svet si žiada mužskú silu, tak to ženské v nás často potláčame. Snažíme sa byť silné, vytrvalé, o veciach rozhodujúce, čo v podstate aj môžme, ale inak ako muži..jemne, žensky. Svetu chýba neha a láska, preto som sa rozhodla vytvoriť priestor na ich rozvíjanie. Pre všetky. Bez ohľadu na váhu, vek..finančné možnosti.

     Ak by ste pátrali po benefitoch, ktoré nám orientálny tanec prinesie, určite narazíte na informácie súvisiace vo všeobecnosti so zlepšením psychickej pohody, fyzického zdravia a sociálnej zdatnosti. Keďže názory odborníkov sa v niektorých oblastiach jemne alebo výrazne rozchádzajú, budem teda vychádzať z vlastných skúseností a zo skúseností mojich kurzistiek. Verím, že Vám naše postrehy budú prospešné.

    Psychická pohoda. Vieme, že pohyb vyplavuje endorfíny, ktoré spôsobujú, že sme nejak náhle a nečakane šťastné. Mimo endorfínov by som si dovolila spomenúť, že pri dnešnej zaťaženosti (práca, deti, príbuzní, domácnosť...) potrebuje každá z nás dobiť niekde baterky. Zmysluplný, tvorivý a krásny pohyb, akým práve tanec je, je ideálnym priestorom. Navyše pri sústredení sa na pohyby a kroky, vypúšťame z hlavy všetko, čo nás ťaží. Niektoré pohyby odblokovávajú určité časti tela, čo v rámci psychosomatiky môže naštartovať rozpúšťanie našich psychických blokov. Do tejto kategórie by som tiež zaradila to, čo sa nášho sebahodnotenia týka. Pre mňa je významné, že ženy, ktoré mi  prišli na prvý kurz v teplákoch a v tričku najlepšie po kolená, po určitom čase bez problémov oblečú kostým a pôjdu tancovať pred dav cudzích ľudí. Tanec je naozaj krásne ženský a lahodí každej z nás, čo vedie k spozitívneniu nášho sebahodnotenia a následne sebavedomia. Sme so sebou spokojnejšie a cítime sa krásne. Vidím to! :) 

     Fyzické zdravie. Začnem tým, že som nikdy nemala problém s krížami a  so stuhnutou šijou..a to som odkojila tri deti a počítač je mojou každodennou súčasťou. Rovnaké poznatky majú aj žienky, ktoré sa tomuto tancu pravidelne venujú. Pri zvládnutí správneho postavenia a držania tela pri tanci posilňujeme svaly, ktoré sú pre chrbticu podporné. Nedávno mi moja priateľka, ktorá so zdravotnými problémami musela vyhľadať ortopéda, povedala, že on sám jej odporučil tanec.. Téma chudnutie. Skôr by som hovorila asi o peknom formovaní tela. Prečo by malo byť pre nás podstatné, či máme 90-60-90 alebo nie? Nie je potešujúcejšie pôsobiť, žensky? Upravene? Čisto?...ako chudo? Ale ok, ak chcete vedieť, či sa dá pri orientálnom tanci schudnúť alebo nie, tak áno, dá. Tanec vám vyformuje ruky, chrbát, bruško, stehná..a iné časti tela, no tak isto, ako pri iných formách pohybu je nutná pravidelnosť a kontraindikáciou je nevhodná strava ;) Čo sa týka tehotenstva, tam som veľmi opatrná, hlavne v prvom trimestri. Myslím, že túto tému je VŽDY vhodné prekonzultovať s gynekológom. A potom sú tu ďalšie fakty, ako zlepšenie fungovania srdcovo-cievnej sústavy, zmiernenie menštruačnej bolesti, pms, zlepšenie pohybovej pamäte, prevencia inkontinencie, zlepšenie sexuálneho života... Kto niečomu nerozumie, nech sa pýta :)

     Sociálny aspekt.  Kurz tanca a všetko, čo s ním súvisí (tanečné akcie, semináre, vystúpenia...)je tiež priestorom, kde máme možnosť stretnúť a spoznať nových ľudí. Je úžasné vidieť, ako sa zo žienok s úplne odlišnými povahami, zamestnaniami, vekmi :) vytvorí harmonická skupina, ktorá sa vie stretnúť aj mimo kurzov.

     Ak stále váhate, niet nad osobnú skúsenosť :) IvanaS.