OK

Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie

Kontaktujte nás: 0907725906 - Ivana Sitárová | oz.amies@gmail.com

 História orientálneho tanca        

 

                                        

         Počiatky orientálneho tanca siahajú do dávnej minulosti a spájajú sa predovšetkým s náboženskými rituálmi a rituálmi plodnosti. V minulosti bol tanec prirodzenou súčasťou života človeka. Ľudia tancom prejavovali úctu a vďaku božstvu - Matke. Tancom dosahoval človek posvätnosť. Tanec bol aj súčasťou prípravy dievčat na úlohu ženy a matky. Ženy tancovali, keď chceli otehotnieť , ale aj počas tehotenstva. Na pôrod sa budúca matka pripravovala krúživými pohybmi panvou a počas samotného pôrodu bola obklopená ženami z kmeňa, ktoré rituálnym tancom vytvárali prostredie s dobrou energiou a zmierňovali pôrodné bolesti rodičky.  

           Kolískou orientálneho tanca je oblasť Blízkeho východu, severnej Afriky, južnej Ázie ale aj Grécka. Dodnes je neodmysliteľnou súčasťou kultúry týchto krajín. Nesie v sebe hlboký odkaz dávnych čias, úctu k životu a k prírode. Do Európy priniesli prvé informácie o tomto tanci v 19. storočí umelci formou rôznych diel zobrazujúcich či opisujúcich orientálne tanečnice. Francúzi tento, dovtedy nepoznaný, druh umenia nazvali  "danse du ventre" - brušný tanec, čo nie je veľmi šťastné pomenovanie, keďže vedie k mylnej predstave, že tanečnice pri tanci využívajú predovšetkým brucho. Orientálny tanec je ale súhrou pohybov celého tela a tanečnica do tanca okrem tela vkladá aj dušu.

               Pri každom tanci je dôležitý výraz, precítenie, energia. Technika tanca môže byť dokonalá,  no bez srdca bude prejav prázdny. Každá tanečnica  podvedomo inklinuje k určitému štýlu. To záleží to od osobnosti, temperamentu alebo fyzických možností. 
           Existuje viacero štýlov orientálneho tanca. Líšia sa od seba rytmom, tanečnými prvkami, hudbou, používanými rekvizitami, kostýmom tanečnice. Každý štýl má svoje špecifiká, prvky všetkých sú však veľmi ženské a ladné. Napätie strieda uvoľnenie - energické akcenty, pomalé vlnité, krúživé pohyby. K najznámejším patria: Egyptský raqs sharqi, Baladi, Saidy, Khalegeey, Turecký štýl, Tribal Fusion.

 

 

 
       Benefity orientálneho tanca

 

            Ženy si často myslia, že orientálny tanec nie je pre ne, pretože nemajú tú správnu iskru, tú správnu váhu či ten správny vek. To je však obrovský omyl. Tanec je pre nás pre všetky! Každá z nás v sebe nesie ženskú krásu, no to ženské v nás často potláčame. Práve vďaka orientálnemu tancu v sebe prebúdzame nehu a ladnosť. Tento tanec má pre naše telo mnoho priaznivých účinkov.

           Pri hľadaní benefitov, ktoré nám orientálny tanec prináša, narážame na všeobecné informácie súvisiace so zlepšením psychickej pohody, fyzického zdravia a sociálnej zdatnosti. Kedže v našom klube berieme tanec osobne, ponúkam vám  vlastné skúsenosti a názory  kurzistiek.

             Psychická pohoda.
            Vieme, že pohyb vyplavuje endorfíny, ktoré spôsobujú náhle a nečakané šťastie. Pri dnešnej zaťaženosti potrebuje každá z nás dobiť niekde baterky. Zmysluplný, tvorivý a krásny pohyb, akým práve tanec je, je na to ideálnym priestorom. Pri sústredení sa na pohyby a kroky vypúšťame z hlavy všetko, čo nás ťaží. Niektoré pohyby odblokovávajú určité časti tela, čo v rámci psychosomatiky môže naštartovať rozpúšťanie našich psychických blokov.
           Do tejto kategórie zaraďujem tiež naše zdravé sebavnímanie. Je pre mňa významné, že ženy, ktoré prišli na prvý kurz v teplákoch a v tričku najlepšie po kolená, si po určitom čase bez problémov oblečú kostým a idú tancovať pred dav cudzích ľudí. Tanec je naozaj krásne ženský a lahodí každej z nás, čo vedie k spozitívneniu nášho sebahodnotenia a následne sebavedomia. Sme so sebou spokojnejšie a cítime sa krásne. Vidím to!

          Fyzické zdravie.
           Potešenie pre našu chrbticu. Pri zvládnutí správneho postavenia a držania tela pri tanci posilňujeme svaly, ktoré sú pre chrbticu podporné. Priateľke, ktorá so zdravotnými problémami musela vyhľadať ortopéda, odporučil tanec sám lekár.
           Ak chcete vedieť, či sa dá pri orientálnom tanci schudnúť, tak áno, dá. Tanec vám vyformuje ruky, chrbát, bruško, stehná a iné časti tela, no tak isto, ako pri iných formách pohybu, je nutná pravidelnosť a samozrejme aj upravený jedálniček.
        Pri tehotenstve, predovšetkým v prvom trimestri, odporúčam tancovanie prekonzultovať s gynekológom.
       Orientálny tanec ďalej zmierňuje menštruačné bolesti, PMS, podporuje pohybovú pamät, podporuje prevenciu inkontinencie a prispieva k zlepšeniu fungovania srdcovo-cievnej sústavy a tiež sexuálneho života.

           Sociálny aspekt. 
          Kurz tanca a všetko, čo s ním súvisí (tanečné akcie, semináre, vystúpenia) je tiež priestorom, kde máme možnosť stretnúť a spoznať nových ľudí. Zo žien s úplne odlišnými povahami, zamestnaniami či vekom sa často vytvorí harmonická skupina, ktorá sa vie stretnúť aj mimo kurzov.

    Ivana